Zmarzlik nie zwalnia tempa. Wygrał kwalifikacje przed Speedway Grand Prix w Warszawie

Bartosz Zmarzlik wygrał kwalifikacje przed sobotnimi zawodami o Grand Prix Polski na PGE Narodowym w Warszawie. Polak uzyskał najlepszy rezultat w trzeciej próbie i do drugiego w tym sezonie startu w mistrzostwach świata przystąpi z wybranym przez siebie piątym numerem. Transmisja w Eurosporcie Extra w Playerze.

Cały sezon Speedway Grand Prix na żywo w Eurosporcie Extra w Playerze. Sobotnie zawody również w TTV

W większości zawodów tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix kwalifikacje są rozgrywane na sześć godzin przed głównym startem. Wyjątki stanowią imprezy w Warszawie i Cardiff, które odbywają się dzień przed zasadniczą rywalizacją.

Kwalifikacje na Narodowym

Na torze przygotowanym w polskiej stolicy w kwalifikacjach wzięło udział 16 żużlowców. Do swoich prób startowali po trzech, ale nie rywalizowali między sobą. Każdy z nich pokonywał okrążenia toru indywidualnie, walcząc o jak najlepszy czas.

Stawką była możliwość wyboru numeru przed sobotnimi zawodami. Od tego z kolei zaś zależała możliwość wzięcia najlepszego pola startowego, często kluczowego dla powodzenia w rywalizacji.

Pięciu Polaków na torze

Polscy fani czarnego sportu czekali na pewno na występ dwukrotnego mistrza świata Bartosza Zmarzlika, który przed dwoma tygodniami wygrał premierowe zawody w Gorican. Kibicowali także drugiemu w Chorwacji Maciejowi Janowskiemu oraz pozostałym Biało-Czerwonym: Patrykowi Dudkowi, Pawłowi Przedpełskiemu oraz startującemu z “dziką kartą” Maksymowi Drabikowi i pierwszemu rezerwowemu Jakubowi Miśkowiakowi.

Na PGE Narodowym jeszcze nigdy w historii nie wygrał żaden Polak, a dobre kwalifikacje miały dać ku temu dobrą możliwość.

Walka o najlepszy czas

Zmarzlik po swojej pierwszej próbie wysforował się na czoło całej stawki. Osiągnął dobry czas przejazdu 13.468.

Szybko na pozycji lidera wymienił go jednak Leon Madsen. Duńczyk uzyskał doskonały czas okrążenia 13.181. Po tym wyniku komentatorzy Eurosportu zaryzykowali stwierdzenie, że nikt w piątek może już szybciej nie pojechać. Stało się jednak inaczej.

Zmarzlik na prowadzeniu

Zmarzlika w kolejnych sesjach minęli także inni zawodnicy. Miał szósty czas i w trzeciej, decydującej próbie zdecydowanie musiał się poprawić.

Najlepszy polski żużlowiec nie zawiódł i huknął 13.107! Pojechał bardzo dynamicznie, po czym mógł czekać na odpowiedź rywali. Ci nie mieli jednak argumentów na torze i w ten sposób Zmarzlik wygrał już drugie kwalifikacje w tym sezonie Grand Prix. Drugą pozycję zajął Madsen, a trzecią Brytyjczyk Tai Woffinden.

Z Polaków Dudek był piąty, Przedpełski siódmy, Janowski ósmy, Drabik trzynasty, a Miśkowiak szesnasty.

Zwycięzca kwalifikacji Zmarzlik w sobotnich zawodach pojedzie z numerem 5, co oznacza, że wystartuje w drugim biegu w czerwonym kasku.

Transmisja z zawodów o Grand Prix Polski w sobotę od godz. 18:45 w Eurosporcie Extra w Playerze oraz od 18:30 w stacji TTV